বন্ধুত্বৰ উক্তি - Assamese Quotes For Friendship - বন্ধুত্বৰ স্মৃতি কবিতা - প্রকৃত বন্ধু

বন্ধুত্বৰ উক্তি : প্ৰকৃত বন্ধুত্ব এক অমূল্য সম্পদ, সময় আৰু দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰা এক বন্ধন।
বন্ধুত্বৰ status: বন্ধু সকল আমাৰ ইয়াত উল্লেখ কৰা সকলো কথা বোৰ আপোনাৰ মনৰ ধুনীয়া অনুভৱ প্ৰকাশ কৰিব পাৰে, বা ই আপোনাক আপোনাৰ হৃদয়ৰ আটাইতকৈ ওচৰৰ কথাবোৰৰ কথা ভাবিবলৈ বাধ্য কৰিব পাৰে। যিয়েই নহওক, নিজৰ জীৱনৰ ধুনীয়া বন্ধু সকলৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়াটো সদায় ভাল লাগে৷ একেটা সূত্ৰৰে, আপোনাৰ বেষ্টীসকলক সোঁৱৰাই দিয়াটো ভাল যে তেওঁলোক আপোনাৰ বাবেও কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ৷


friendship-quotes-assamese

বন্ধুত্বৰ স্মৃতি কবিতা 

Table of Contents

বন্ধুত্বৰ কবিতা বিচাৰি থকাৰ বহু কাৰণ থাকিব পাৰে। আপুনি হয়তো বন্ধুৰ বাবে উপহাৰ বিচাৰি আছে, আৰু আপোনাৰ সম্পৰ্কৰ সাৰাংশ দিবলৈ নিজৰ শব্দৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে বিখ্যাত কবিৰ কিছুমান সু-নিৰ্মিত শব্দ ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰিছে। হয়তো আপুনি কাৰোবাক ক’ব বিচাৰে যে তেওঁলোক কিমান গুৰুত্বপূৰ্ণ। বা হয়তো আপুনি আজীৱন বন্ধু এজনক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনাব বিচাৰিছে।

প্রকৃত বন্ধু

প্ৰকৃত বন্ধুত্ব এক অমূল্য সম্পদ, সময় আৰু দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰা এক বন্ধন। ইয়াৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে অটল বিশ্বাস, পাৰস্পৰিক সন্মান আৰু প্ৰকৃত বুজাবুজি। জীৱনৰ টেপেষ্ট্ৰীত বন্ধু হৈছে আমাৰ অস্তিত্বত ৰং আৰু অৰ্থ যোগ কৰা স্পন্দনশীল সূতা।

 ইয়াৰ মূলতে প্ৰকৃত বন্ধুত্ব প্ৰামাণ্যতাৰ ওপৰত নিৰ্মিত। বন্ধুসকলে ইজনে সিজনক যিজন, সেই অনুসৰি গ্ৰহণ কৰে, শক্তি আৰু দোষ দুয়োটাকে আকোৱালি লয়। বিচাৰৰ ভয় নোহোৱাকৈ নিজৰ প্ৰকৃত আত্মা হ’ব পাৰিলে গভীৰ আৰামৰ অনুভৱ হয়। ভাগ কৰা অভিজ্ঞতা, হাঁহি, চকুলোৱে সময়ৰ পৰীক্ষা সহ্য কৰা সংযোগৰ বিল্ডিং ব্লক হৈ পৰে।

বিশ্বাস যিকোনো অৰ্থপূৰ্ণ বন্ধুত্বৰ মূল শিলাস্তম্ভ। বন্ধুৰ আগত নিজৰ কথা ক’ব পাৰে, নিজৰ গভীৰ ভয় আৰু আকাংক্ষাৰ কথা ভাগ কৰিব পাৰে বুলি জানিলে নিৰাপত্তাৰ ভাৱৰ সৃষ্টি হয়। প্ৰকৃত বন্ধুৱে আত্মবিশ্বাস ৰাখে, সংৰক্ষণ নোহোৱাকৈ চিন্তা আৰু অনুভৱ প্ৰকাশ কৰিবলৈ এক নিৰাপদ স্থান আগবঢ়ায়।

বন্ধুত্বৰ এনাজৰী

সহানুভূতি আন এক মূল উপাদান। প্ৰকৃত বন্ধুসকলে ইজনে সিজনৰ আৱেগৰ লগত মিলি যায়, আনন্দময় আৰু প্ৰত্যাহ্বানমূলক দুয়োটা মুহূৰ্ততে সমৰ্থন আৰু বুজাবুজি আগবঢ়ায়। ই হ’ল ইজনে সিজনৰ কাষত থিয় হৈ, আটাইতকৈ প্ৰয়োজনৰ সময়ত শুনি থকা কাণ বা আৰামদায়ক উপস্থিতি আগবঢ়োৱা।

পাৰস্পৰিকতা হৈছে প্ৰকৃত বন্ধুত্বৰ হৃদস্পন্দন। ই এটা গিভ-এণ্ড-টেক ডান্স য’ত দুয়োপক্ষই সম্পৰ্কটো বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়। দয়াৰ কাৰ্য্যৰ জৰিয়তে হওক, চিন্তাশীল ইংগিতৰ জৰিয়তে হওক বা কেৱল প্ৰয়োজনৰ সময়ত তাত থকাটোৱেই হওক, পাৰস্পৰিকতাৰ ভাৰসাম্যই বন্ধুৰ মাজৰ বন্ধনক লালন-পালন কৰে।

দূৰত্বই হয়তো শাৰীৰিকভাৱে বন্ধুক পৃথক কৰিব পাৰে, কিন্তু প্ৰকৃত বন্ধুত্বই ভৌগোলিক সীমা অতিক্ৰম কৰে। প্ৰযুক্তিৰ যুগত সংযোগ বজাই ৰখাটো সহজ হৈ পৰিছে, বন্ধুসকলে তেওঁলোকৰ মাজত মাইলৰ পিছতো ইজনে সিজনৰ জীৱনত নিয়োজিত আৰু জড়িত হৈ থাকিব পাৰে।

সময়ৰ লগে লগে বন্ধুত্বৰ প্ৰকৃত পৰীক্ষাৰ উন্মেষ ঘটে। জীৱনৰ অনিবাৰ্য পৰিৱৰ্তন, ব্যক্তিগত বৃদ্ধি আৰু বাহ্যিক প্ৰত্যাহ্বানসমূহে আনকি শক্তিশালী বন্ধনকো টানিব পাৰে। তথাপিও প্ৰকৃত বন্ধুসকলে এই ধুমুহাবোৰৰ সন্মুখীন হয়, শক্তিশালী আৰু অধিক স্থিতিস্থাপক হৈ উত্থাপন হয়।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে প্ৰকৃত বন্ধুত্ব হৈছে প্ৰামাণ্যতা, বিশ্বাস, সহানুভূতি আৰু পাৰস্পৰিকতাৰ সূতাৰে বোৱা টেপেষ্ট্ৰী। ই এটা সংযোগ যিয়ে সময় আৰু দূৰত্বৰ পৰীক্ষা সহ্য কৰে, অটল সমৰ্থন আৰু বুজাবুজি আগবঢ়ায়। আপোনাৰ জীৱনৰ প্ৰকৃত বন্ধুসকলক লালন-পালন কৰক, কাৰণ তেওঁলোকেই হৈছে আপোনাৰ যাত্ৰাক উন্নীত আৰু সমৃদ্ধ কৰা স্তম্ভ।

বন্ধুত্বৰ উক্তি



এজন ভাল বন্ধু তৰাৰ দৰে সুখৰ
সময়ত হয়তো দেখা নাযায় কঠিন সময়ত
আপোনাৰ বাবে সদায় থাকে

 


এজন ভাল বন্ধুৱে
বেয়া সময়বোৰকো
ভাল কৰি তোলে





বিশেষ মানুহৰ লগত
কেতিয়াও বন্ধুত্ব নাথাকে
বন্ধুত্ব থকা মানুহবোৰহে বিশেষ।







আকৌ লগ পাম বন্ধু,
আজিৰ পৰা এশ বছৰৰ পাছত
আমি থকা ঠাইৰ পৰা বহু দূৰত
আৰু আমি আগতে য’ত খেলিছিলো।





আমি ইজনে সিজনৰ চকু চিনি পাম
আৰু ভাবো আমি ক’ত লগ পাইছিলো
আপোনাৰ হাঁহিটো চিনাকি যেন লাগিব
তোমাৰ হৃদয়, মই পাহৰিব নোৱাৰো।





মই যাবলৈ ভাল পোৱা ঠাই এখন আছে যেতিয়াই অনুভৱ কৰি আছো অকলশৰীয়া বা দুখী-- ৰ’দৰপোহৰৰ ঠাই, হাঁহি আৰু মৰম সেইটোৱে মোক সদায় এৰি থৈ যায় আনন্দ অনুভৱ কৰা।
তাতেই মই মোৰ গোপন কথাবোৰ শ্বেয়াৰ কৰো, আশা আৰু ভয়, এই উষ্ণ, আমন্ত্ৰণমূলক ঠাইখনৰ বাবে--সদায় অপেক্ষা, সদায় আদৰণি-- বন্ধুৰ হাঁহিমুখীয়া মুখখনত পোৱা যায়।
পৃথিৱীখন আৰু ধুনীয়া ঠাই আপোনাৰ দৰে বন্ধুৰ বাবে





 
বন্ধুত্বৰ মহিমা প্ৰসাৰিত হাত নহয়,
নাই দয়ালু হাঁহি বা সংগীৰ আনন্দ;
ই হৈছে এজনৰ ওচৰলৈ অহা আধ্যাত্মিক প্ৰেৰণা
যেতিয়া তেওঁ আৱিষ্কাৰ কৰে যে তেওঁক আন কোনোবাই বিশ্বাস কৰে
আৰু তেওঁক বিশ্বাস কৰিবলৈ ইচ্ছুক।





যেতিয়া আমি সততাৰে নিজকে প্ৰশ্ন
কৰো যে আমাৰ জীৱনৰ কোনজন ব্যক্তি
আমাৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ,
আমি প্ৰায়ে দেখিবলৈ পাওঁ যে সেইসকলেই,
পৰামৰ্শ, সমাধান বা নিৰাময় দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে,
আমাৰ দুখৰ অংশীদাৰ হোৱাত বাছি লৈছে
আৰু আমাৰ ঘাঁবোৰ উষ্ণ ।
আমাৰ লগত মৌন হৈ থাকিব পৰা বন্ধু
হতাশা বা বিভ্ৰান্তিৰ মুহূৰ্তত,
যি শোক আৰু শোকৰ এঘণ্টাত আমাৰ লগত থাকিব পাৰে,
যিয়ে নজনা, নিৰাময় নকৰা, নিৰাময় নকৰা সহ্য কৰিব পাৰে
আৰু আমাৰ অক্ষমতাৰ বাস্তৱতাৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব,
সেইজন বন্ধু যিয়ে গুৰুত্ব দিয়ে।
Related Posts


সদায় সুধি থকা প্ৰশ্নসমূহ


প্ৰকৃত বন্ধু মানে কি?

বন্ধুত্ব হৈছে দুজন মানুহৰ মাজত এক প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ সম্পৰ্ক। দুয়োজনে ইজনে সিজনৰ প্ৰতি অপৰিসীম যত্ন আৰু মৰম অনুভৱ কৰে। সাধাৰণতে বন্ধুত্ব দুজন ব্যক্তিৰ মাজত থাকে যাৰ আগ্ৰহ আৰু অনুভৱ একে। জীৱনত বাটত বহু লোকক লগ পোৱা যায় যদিও কিছুমানে আজীৱন তেওঁলোকৰ লগত থাকে।

বন্ধুত্বৰ উদ্দেশ্য কি?

বন্ধুসকলে আপোনাক ভাল সময় উদযাপন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু বেয়া সময়ত সহায় আগবঢ়াব পাৰে। বন্ধুসকলে বিচ্ছিন্নতা আৰু নিসংগতা ৰোধ কৰি আপোনাক প্ৰয়োজনীয় সংগ দিয়ে। বন্ধুসকলেও কৰিব পাৰে: আপোনাৰ নিজৰ বুলি ভবাৰ ভাৱ আৰু উদ্দেশ্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

বন্ধুত্বৰ তিনিটা আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা কি কি?

আৰু মই কেৱল ৰ’দ আৰু বতাহৰ কথা কোৱা নাই, সুস্থ বন্ধুত্বৰ বাবে সঁচাকৈয়ে শিপাই উঠিবলৈ আৰু ফুলি উঠিবলৈ অন্যান্য বিষয়ৰ লগতে বিশ্বাস, সহানুভূতি, মমতা আৰু সন্মানৰ মিশ্ৰণৰ প্ৰয়োজন।

বহুত বন্ধু বা দুই এজন ভাল বন্ধু থকাটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি আপুনি ভাবেনে?

যিসকলৰ বন্ধুৰ বহল গোট আছে তেওঁলোকে নিজকে অতি পাতলকৈ বিয়পাই দিব পাৰে আৰু যিকোনো এটা সম্পৰ্কত গভীৰতাৰ অভাৱ হ’ব পাৰে। আনহাতে, কোনোবা নিষ্ঠাবান অংশীদাৰ থকাৰ বাবে মানুহে নিজৰ মনোযোগ, শক্তি আৰু আনুগত্যক প্ৰকৃত বন্ধন গঢ়ি তোলাত কেন্দ্ৰীভূত কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

জীৱনত বন্ধুত্বৰ গুৰুত্ব ৰচনা

প্ৰকৃত বন্ধু থকাটো এক আশীৰ্বাদ। বন্ধুৱে একেলগে থকাৰ ভাৱ বৃদ্ধি কৰে আৰু এটা ফিল-গুড কাৰক সৃষ্টি কৰে। আমি সকলোৱে লাভৱান হওঁ আৰু মাজে মাজে সমালোচনাৰ লগতে প্ৰশংসা কৰা এজন হ’লেও বন্ধু বিচাৰো। আৱেগিক আৰু মানসিক মোহ গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ লগতহে অনুভৱ কৰিব পাৰি।

শক্তিশালী বন্ধুত্ব কি?

সুস্থ বন্ধুত্ব আৰু সম্পৰ্ক মানে ইজনে সিজনক সন্মান আৰু বিশ্বাস কৰিবলৈ শিকা। মানুহে ইজনে সিজনক সন্মান কৰে । মানুহৰ মাজত ইজনে সিজনৰ লগত মতানৈক্য থাকিব পাৰে। কিন্তু সন্মান আৰু বিশ্বাসেৰে তেওঁলোকে কেনে অনুভৱ কৰে আৰু কামবোৰ কেনেকৈ চলে সেই বিষয়ে ক’ব পাৰে।

প্ৰকৃত বন্ধু হ’বলৈ কি লাগে?

ভাল বন্ধুসকলে দীৰ্ঘদিনীয়া পাৰস্পৰিক সন্মান আৰু বুজাবুজি গঢ়ি তোলে। তেওঁলোকে বুজি পায় যে মাজে মাজে কিছুমান বিশেষ বন্ধুত্ব জীৱনৰ কিছুমান পৰ্যায়ত খাপ নাখায়। আপোনাৰ বন্ধুক সঁচাকৈয়ে শলাগ লোৱাৰ অৰ্থ হ’ল আপুনি তেওঁলোকক আপোনাৰ পৰা ঠাইৰ প্ৰয়োজন হ’লেও সমৰ্থন কৰে। যদিও বিষ হয়, তথাপিও যদি সেইটোৱেই প্ৰয়োজন হয় তেন্তে তেওঁলোকক যাবলৈ দিয়ক।

প্ৰকৃত মাতৃৰ উক্তি কি?

মাতৃত্বৰ বিষয়ে উক্তি। “সৰু ল’ৰা-ছোৱালীৰ ওঁঠ আৰু হৃদয়ত ভগৱানৰ নাম মা।

বন্ধুত্বৰ মূল্য কি?

বন্ধুসকলে আপোনাক ভাল সময় উদযাপন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু বেয়া সময়ত সহায় আগবঢ়াব পাৰে। বন্ধুসকলে বিচ্ছিন্নতা আৰু নিসংগতা ৰোধ কৰে আৰু আপোনাক প্ৰয়োজনীয় সংগ প্ৰদান কৰাৰ সুযোগ দিয়ে, লগতে। বন্ধুসকলেও কৰিব পাৰে: আপোনাৰ নিজৰ বুলি ভবাৰ ভাৱ আৰু উদ্দেশ্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

এজনী ছোৱালীৰ বাবে ভাল বন্ধুৰ অৰ্থ কি?

ভাল বন্ধুসকলে আনুগত্যশীল হয় আৰু ভাল বেয়া সময়ত আপুনি যি হয় তাৰ বাবে গ্ৰহণ কৰে। ভাল বন্ধুবোৰো সৎ — যথেষ্ট সৎ যে আপুনি যেতিয়া নিজেই ভাল বন্ধু নহয় তেতিয়া আপোনাক ক’ব পাৰে।

ছোৱালী এজনীয়ে যেতিয়া আপোনাক ভাল বন্ধু বুলি কয় তেতিয়া ইয়াৰ অৰ্থ কি?

এইটো বেয়া কথা নহয়, কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ হয়তো এইটোৱেই যে তাই আপোনাক সম্ভাৱ্য ডেটতকৈ বন্ধু হিচাপেহে দেখে। বন্ধু জ'নৰ পৰা ওলাই অহাৰ আটাইতকৈ উত্তম উপায় হ'ল তাইৰ আগত নিজৰ অনুভৱ প্ৰকাশ কৰা।

About the Author

Hi, my name is (Sams Uddin) I am looking forward to writing new things and sending them to you. I have more than 4 years of experience in SEO and have been writing content for more than 6 years. Let me know how you like my content in the comment b…

Post a Comment

Cookie Consent
We serve cookies on this site to analyze traffic, remember your preferences, and optimize your experience.
Oops!
It seems there is something wrong with your internet connection. Please connect to the internet and start browsing again.
AdBlock Detected!
We have detected that you are using adblocking plugin in your browser.
The revenue we earn by the advertisements is used to manage this website, we request you to whitelist our website in your adblocking plugin.
Site is Blocked
Sorry! This site is not available in your country.